İpeksi Bikini Bölgesi Temizliği Nasıl Yapılır ?

kadınlarda bikini bölgesi temizliği nasıl yapilir,bikini bölgesi temizliği,vajina temizliği,kadınlarda vajina nasıl temizlenir, kadın çocuk, güncel yayınlar, sağlık,
Kadınlarda Genital Bölge Temizliği Nasıl Yapılmalı ?


Kadınlarda genital bölge temizliği nasıl yapılmalıdır?

Ergenlik döneminden başlamak üzere, kadınların hayatları boyunca özen göstermesi gereken genital bölge temizliğini ne kadar doğru yapıyoruz? Kötü kokular, normal dışı yoğun akıntılar, ağrılar, sancılar ve kistler temiz tutulmayan bir vajinanın maalesef kaçınılmaz sonlarındandır. Doğru ürünler, doğru çamaşır kararları ve doğru yapılan temizlik sizi vajinal rahatsızlıklardan koruyacaktır. Kadınlarda bikini bölgesi temizliği hakkındaki önemli noktaları irdeleyecek olursak:

Kadınlarda Genital Bölge Temizliği Nasıl Yapılmalı ?


Günlük Bakım ve Banyo Bakımı


Genital bölgenizin bozmadan temiz tutmanız oldukça önemlidir. Şeffaf veya açık renkli kokusuz akıntılar, gün içerisinde ve cinsel ilişki sırasında oldukça normaldir. Eğer bu akıntılar gün içerisinde çok sık ve rahatsız edecek boyutlara ulaşıyorsa, sık sık çamaşırınızı değiştirmeye özen göstermelisiniz. Şayet günlük ped kullanma alışkanlığınız varsa, mutlaka günlük pedinizi gün içerisinde en az 1 kez değiştirin. Islak kalan bir vajinada mantar oluşumu çok kolay olacaktır. Günlük pedlerinizin ve adet döneminde kullandığınız pedlerinizin üst yüzeyinin pamuksu olmasına ve cildinizi tahriş etmemesine özen göstermelisiniz.

Banyo esnasında genital bölge için kullanılan şampuanları tercih edebilirsiniz yalnız bunları kullanmaya başlamadan önce ürünü doktorunuza göstererek fikrini alınız. Piyasadaki birçok farklı genital bölge temizleme şampuanları genital bölgedeki yararlı ve koruyucu bakterileri de öldürdüğü için hastalığa yakalanma riskini yükseltir.
Çamaşır Seçimi ve Tüy Temizliği

Çamaşırlarınızı elinizden geldiğinince %100 pamuk ürünlerden seçmeye özen gösterin. Vajinanın terlememesi, teninin nefes alabilmesi sağlıklı bir genital bölge için oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra vajinal tüy temizliğiniz de en önemli noktalardan biridir.

Büyük oranda uzayarak fazlalaşmış,uzamış tüyler mikrop kapmanızı, zararlı bakteri ve mantarların oluşumunu hızlandırır ve bunun temizliği de çok zor olur. Özellikle regl döneminizden hemen önce tüy temizliğini yapmanız gerekmektedir. Böylelikle adet dönemindeki pis kokuların oluşumunu da önlemiş olursunuz. 

Şayet jilet kullanan biriyseniz tahrişe ve küçük kazalara dikkat etmelisiniz. Vajinal bölgede açılan yaraların iyileşmesi biraz zor olabilir ve kolayca iltihap kapabilir. Bu riski en aza indirmek için, kadınlar için özel üretilmiş olan çok bıçaklı ve jelli jiletleri tercih etmenizi öneriyoruz. 

Jilet kullanmaya değil de ağda yapmaya alışkın biriyseniz, tüylerinizin çıkış yönüne ve de ağda bezini çekiş gücünüze dikkat etmelisiniz.Sert şekilde çekilen ağda bezleri tüyleri kırarak alabiliceğinden bunlar da batıklara sebep olabilecektir.. Bunların yanı sıra ağdayı çok sıcakken teninize dokundurursanız tahriş, yanma ve de su toplaması gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz.
Kadınlarda Genital Bölge Temizliği Nasıl Yapılmalı ?

 Cinsel İlişki Öncesi ve Sonrasında Genital Temizlik

Cinsel ilişki öncesi, sonrası ve cinsel ilişki esnasında vajina mikroplara karşı oldukça açıktır. İlişki öncesi, mutlaka genital bölgeyi tüylerden temizlemeli ve günlük temizliğini yapmalısınız. Bu durum hem partneriniz hem sizin için yapılması gereken bir ön hazırlıktır. İlişki esnasında bulaşıcı hastalıklardan ve istenmeyen hamilelikten korunmak için, eğer başka bir yöntem tercih etmiyorsanız, prezervatif kullanımını ihmal etmeyiniz. Tabiki de  ilişki sırasında vajinal bölgenin fazla ıslanması oldukça doğaldır fakat ilişkiden sonra kısa bir duş almak çok önemlidir.

Not: Bu yayındaki bilgiler bilgilendirme,öneriler  tavsiye amaçlı amaçlıdır,herhangi bir sağlık probleminiz olduğunda muhakkak doktorunuza başvurunuz.
Yorum YapYorumları Kapat
close