İpek Halı Yıkanır mı ? İpek Halı Evde Nasıl Temizlenir ? >>>

ipek halı,ipek halı yıkanır mı ? ipek halı nasıl temizlenir,ipek halıdan kir nasıl çıkar ? halıdan kir nasıl çıkar ?İpek Halıları Evde Nasıl Temizlenir ?
İpek Halı Yıkanır mı ? İpek Halı Evde Nasıl Temizlenir ? >>>


İpek halı, doğu halı endüstrisinde şık bir şekilde değerlendirilmiş,önem kazanmıştır ve bu güzel malzemenin şeffaf, zarif görünümü onu zarif bir alan için olmazsa olmaz hale getirirken, malzemenin savunmasızlığı lekeler ve kiri de beraberinde getirebiliyor. Peki ipek halı yıkanır mı ? ipek halı nasıl temizlenir,ipek halıdan kir nasıl çıkar ? halıdan kir nasıl çıkar ? ipek halı lekelerden nasıl korunur ? 
İpek Halıları Evde Nasıl Temizlenir ?bu soruların cevaplarını merak ediyorsanız yayınımızı okumaya devam ediniz.

Lekelerin İpek Halı'ya Zarar Vermesini Önleyin Peki Nasıl ?

İpek halıyı korumanın en iyi yolu, elbette, maruz kaldığı yaya trafiğini (özellikle evcil hayvanların ve çocukların) sınırlamak ve konukları,aile üyelerini eve girerken ayakkabılarını çıkarmaya teşvik etmektir. Yüksek oranda doymuş sıvıları (şarap ve meyve suyu gibi) halıdan uzak tutun; evcil hayvanlarınız varsa, ipek halılarınızı döşemesine, idrar yapmaya karşı eğilimleri varsa onları disipline edin. Asidik sıvıların kokuları ve renkleri bir ipek ve yün halıya ciddi şekilde zarar verebilir ve profesyonel temizleyiciler tarafından sadece çıkarılabilir (veya aşırı durumlarda sadece kısmen çıkarılabilir).

Günlük toz ve kirin halının liflerinde birikmesini önlemek için el yapımı ipek halılarınızı düzenli olarak (bir veya iki haftada bir) vakumlayın. İpek halılarınız ışığa maruz kalırsa, halıların tüm parçalarının güneş ışığına eşit şekilde maruz kalmasını sağlamak için birkaç ayda bir döndürdüğünüzden emin olun. Bu, halının ipek liflerinin renk bozulmasını ve bozulmasını önlemeye yardımcı olabilir.


İpek Halılar Yıkanır mı ?

Klasik halılarınız için her zaman yaptığınız yıkama yöntemlerini asla ipek halılarınız için kullanmamalısınız,zira ipek halılar diğer halılarınızdan daha hassastır ve özel ilgi gerektirir. Bu konuda profesyonel temizlik desteği almanızda fayda var,ayrıca aşağıda bahsedilen evde ipek halı temizlemeniz için bir kaç püf noktasını da inceleyebilirsiniz.

İpek Halılar Evde Nasıl Temizlenir ?

Bununla birlikte, kir veya sıvı leke kendini ipek halısının liflerinin üstünde bulursa, evde deneyebileceğiniz birkaç çözüm vardır. Su, yumuşak sabun, kabartma tozu ve beyaz sirke dışındaki ürünler büyük olasılıkla ipek  halısına daha fazla hasara ve / veya renk bozulmasına neden olacağından listelenenlerden başka temizleme yöntemlerini denememeniz gerektiğini unutmayın.
İpek halıya dökülen leke için atılacak en önemli adım hemen harekete geçmektir. Halıyı işlemek için ne kadar uzun süre beklerseniz, sıvı lekeyi çıkarmanız o kadar az olasıdır. Dökülme meydana gelir gelmez, temiz bir beyaz havluyu ılık (ancak kaynar sıcak olmayan) suyla nemlendirin. Sonra, lekeyi - ovmayın - havlu ile dökün, sıvıyı halıdan serbest bırakın ve havluya emdirin.

Sıcak su lekeyi ipek halıdan kaldırmazsa, evdeki çözümünüze az miktarda beyaz sirke eklemeyi deneyin. 50/50 ılık su / beyaz sirke karışımı kullanarak, lekeyi halıdan çıkarmak için aynı kurutma yöntemini deneyin.

Son leke çıkarma yöntemi olarak, halıyı beyaz sirke ve su ile lekelerken dökülen kabın üzerine kabartma tozu eklemeyi deneyebilirsiniz. Kabartma tozu çoğunlukla koku azaltıcı bir ajan olarak işlev görür, ancak potansiyel olarak lekeleri çıkarmaya da yardımcı olabilir.

Tüm bu yöntemlere rağmen halınızdaki lekelerden rahatsızsanız profesyonel bir yardım alabilirsiniz,gelişen teknoloji ile birlikte profesyonel temizlik şirketleri de çok başarılı sonuçlar vermeye başladı. Hassas olan ipek halılarınız için şüphesiz ki temizlik şirketleri de hassas davranacaktır. Halılarınızın temizliği için en iyi ve en risksiz yolun profesyonel halı yıkama şirketleri olduğunu unutmayın,tabiki de her şirkete karşılıksız güven duymadan,kendisini bu konuda kanıtlamış profesyonellere yönelmelisiniz.
Not: Bu yayında bahsedilen püf noktaları bilgilendirme amaçlı olup kesin çözüm değeri taşımamaktadır,en risksiz ve güvenilir temizlik için profesyonel destek almalısınız.
Yorum YapYorumları Kapat
close