Akrilik Kumaş Nedir ? Akrilik Kumaş Özellikleri Nelerdir ?

Akrilik Kumaş Nedir ? Akrilik Kumaş Özellikleri Nelerdir ?Bu yayınımızda akrilik kumaş nedir? Akrilik kumaş özellikleri nelerdir ? gibi sorulara cevap bulabilirsiniz.

Akrilik kumaş, akrilik elyaftan yapılmış bir kumaş türüdür ve ilk olarak DuPont Company tarafından üretilmiştir. DuPont artık akrilik kumaş üretmemektedir, ancak yine de dünya çapında yaygın olarak üretilmektedir. Plastik üretiminde de kullanılan akrilonitril adı verilen kimyasal olarak üretilmiş bir maddeyi kullanır . Akrilonitril, bu noktada bazı tartışmalar olsa da çevrede kolayca parçalanma eğilimindedir. Yüksek seviyelerde akrilonitrile maruz kalma toksik olarak kabul edilebilir, ancak hızlı bozulma genellikle akrilik kumaşın çevre dostu olarak pazarlanmasını sağlar.

Akrilik kumaş, örmelerde döşeme kaplaması olarak yaygın olarak kullanılır ve lifler kilim yapmak için dokunabilir. İnsanlar genellikle akrilik kumaşı mükemmel bir yün ikamesi olarak düşünür ve bazı formları, hafif kalırken son derece yumuşaktır. Bazı kaşmir ikameleri akrilik kumaştan yapılır ve yumuşaklık ve görünüm açısından kaşmire göre iyi veya daha iyi kabul edilir. Bazı dokuma giysiler, doğal liflerle akrilik bir karışım içerebilir.

Erken akrilik kumaş boncuklanmaya meyilliydi ve düzenli olarak yıkamak kumaşın üst kısmının yıpranmış bir görünüme sahip olmasına neden olabilirdi. Bu amaçla Monsanto Chemical Company , akrilik kumaşın boncuklanmasını önleyen Pil-Trol® adlı bir kimyasal işlem geliştirdi . Bunun yararlı olduğu kanıtlanmıştır, ancak akrilik kumaşın yine de nazik bir bakım gerektirmesi, çamaşır makinenizde kuru temizleme veya en azından soğuk suyla yumuşak bir döngüde yıkanması gerekebilir. Akrilik kumaşa ne kadar dikkatli davranırsanız, giysinin daha uzun süre dayanması ve “yeni” bir görünüme sahip olma olasılığı o kadar yüksektir. En iyi sonuçlar için, temizlik bakımı için her zaman giysinin etiketlerine uyun.

Akrilik kumaş, çeşitli spor giysilerde popüler hale geldi. Ulusal Futbol Ligi, örneğin standart formalarının bir parçası olarak akrilik çoraplara sahiptir. Beyzbol, futbol veya futbol oynayan çocuklar için genellikle akrilik çorap satın almanız gerekecektir. Akrilik kumaştan çoraplar, şeklini koruduğu ve oldukça elastik olabileceği için harika bir seçimdir . Yürüyüşçüler için daha iyi bir seçim olabilirler, çünkü akrilikten yapılanlara göre pamuk karışımlı çoraplardan kabarcık alma olasılığınız çok daha yüksektir .

Akrilik kumaş, çeşitli başka nedenlerle tercih edilmektedir. Sıcaktır, oldukça yumuşaktır, rengi iyi tutar ve hem lekeye hem de kırışmaya dayanıklıdır. Bunlar, akrilik kumaşı popüler bir seçim haline getirebilir ve yünü seven ancak alerjisi olanlar için akrilik mükemmel bir alternatif olabilir.

Akrilik kumaş ilk yapıldığında, genellikle "ucuz" olduğu ve doğal elyaf giysiler kadar değerli olmadığı düşünülüyordu. Bazı eski akrilik kumaşlar rahat değildi ve oldukça kaşıntılıydı. Yeni üretim süreçleri esas olarak bu sorunları çözmüştür ve birçoğu akriliği doğal elyaflara tercih etmektedir çünkü bakımı daha kolay olma eğilimindedir.


Bu yayınımızda şu soruların cevaplarını bulabilirsiniz : akrilik kumaş nedir , akrilik kumaş özellikleri nelerdir , akrilik kumaş terletir mi , akrilik kumaş çeker mi , akrilik kumaş esnek mi , akrilik kumaş esner mi , akrilik kumaş ne demek

Yorum Gönder

0 Yorumlar