Habeş Kedisi Özellikleri ve Bakımı Nasıldır ?

Habeş Kedisi Özellikleri ve Bakımı Nasıldır ?


Bu yayınımızda Habeş Kedisi Özellikleri Nelerdir ? Habeş Kedisi Bakımı Nasıl Yapılır ? Habeş Kedisi Fiziksel Özellikleri Nelerdir? gibi sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

Habeş kedisi genellikle belirgin bir şekilde tüylü, orta büyüklükte ve görünüşte muhteşem olan renkli bir kedidir; kıvrak, sert ve kaslı, çevrelerine hevesli bir aktivite ve canlı bir ilgi gösteriyorlar. Genellikle mizaç ve fiziksel olarak dengelidirler.


Habeş Kedisi Kişilik Özellikleri Nelerdir ?

Habeşliler, kucaklanmayı seven bir kedi isteyenler için değildir. Habeş kedileri genellikle cesur, meraklı ve yüksek ruhlu olabildikleri için, kendilerini kısıtlanmış hissettiklerinde özgürce mücadele etmeye çalışırlar.

Bu, habeş kedilerinin mesafeli veya soğuk oldukları anlamına gelmez; genellikle sevecen, özverili ve sevgi dolu arkadaşlardır. Tipik olarak kucak kedileri olmasa da, sizin üzerinize oturmak yerine yanınızda oturmayı tercih edebilirler. Yine de, ne yaptığınıza göz kulak olmak için sizi odadan odaya takip edecekler.

Habeşliler kendilerini neşeyle eğlendirirken, en çok evin bir üyesi olduklarında mutlu oluyorlar. Özellikle akşam yemeklerinde ilgilenirler. Habeş kedileri, sizin ve onların eğlencesi için düzenli olarak maskaralık yaparlar ve onlara kedi krallığının palyaçoları ününü kazandırırlar. Omuzlarınıza tüneyebilir, örtülerin altına girebilir ve hayali kelebekleri vurmak ve en yüksek kitaplıklarda uçan sıçramalar yapmak için yarışmadan önce çılgınca mırıldanarak yanınızda oturabilirler.

Doğal sporcular, hiçbir kapalı oda veya dolap, onların çevik pençelerinden ve sorgulayan zihinlerinden güvende değildir. Habeş kedileri vokal olarak sessiz olma eğilimindedirler. Bununla birlikte, özellikle akşam yemeği saatlerinde büyük bir coşkuyla mırıldanırlar. Bütün gün evden uzakta olacaksanız, habeşlilerinizi eğlendirmek için bir kedi arkadaşı sağlamayı düşünebilirsiniz, aksi takdirde canı sıkılır ve hareket edebilir. Bütün gün çalışıyorsanız ve geceleri aktif bir sosyal hayatınız varsa, bir habeş kedisi size göre olmayabilir.

Habeş Kedisi Özellikleri ve Bakımı Nasıldır ?

Habeş Kedisi Fiziksel Özellikleri Nelerdir ?

VÜCUT

Orta uzunlukta, kıvrak ve zarif. İyi gelişmiş kas gücü gösterme eğilimindedirler ve genellikle tıknaz ve ince bir vücut tipi arasında bir ortama çarparlar.

KAFA

Düz düzlemler olmadan modifiye edilmiş, hafif yuvarlatılmış kama; kaş, yanak ve profil çizgileri genellikle yumuşak bir kontur gösterir. Burun köprüsünden alnına kadar hafif bir yükseliş, kulakları arasındaki genişlik ve kemerli boyunlarına doğru akıyor. Ağızları keskin bir şekilde sivri veya kare olmama eğilimindedir; çeneleri ne geriliyor ne de dışarı çıkıyor.

KULAKLAR

Büyük ve orta derecede sivri; geniş ve tabanda kavisli, dinliyormuş gibi ayarlanmış. Kulaklarındaki saçlar çok kısa ve yakın yatar olma eğilimindedir.

GÖZLER

Gözleri genellikle badem şeklinde, iri, parlak ve etkileyicidir. Gözleri genellikle açık renkli bir alanla çevrelenen ince koyu bir çizgi ile vurgulanır. Göz renkleri, genellikle güzel bir zenginlik ve renk derinliği ile altın veya yeşil olabilir.

BACAKLAR VE PENÇELER

Bacakları ve ayakları orantılı olarak ince, ince kemikli, parmak uçlarında olduğu izlenimini veriyor. Pençeleri küçük, oval ve kompakttır. 

KUYRUK

Tabanda kalın, oldukça uzun ve sivrilen.

CEKET

Yumuşak, ipeksi, ince dokulu, yoğun ve parlak parlaklık ile dokunuşa dayanıklı; orta uzunlukta, ancak iki veya üç koyu tik tokasını barındıracak kadar uzun.

RENK

Kırmızı (tarçın geni; kuzukulağı da denir), mavi ve açık kahverengi. İngiltere, Avustralya ve Yeni Zelanda'da beşinci renk olan gümüş kabul edildi.

Habeş Kedisi Özellikleri ve Bakımı Nasıldır ?

                                     

Habeş Kedisi Tarihi ?

Habeş kedisi, şüphesiz bilinen en eski ırklardan biridir, ancak kimse tam olarak ne zaman ve nerede ortaya çıktıklarını bilmiyor. Bazıları Habeşlilerin atalarının Habeşistan'dan (şimdi Etiyopya) geldiğini ve bu ülke için isimlendirildiklerini düşünüyor. Diğerleri, türün Hint Okyanusu kıyılarında ve Güneydoğu Asya'nın bazı bölgelerinde ortaya çıktığını düşünüyor; Son zamanlarda yapılan genetik araştırmalar, günümüz Habeşlilerinin o bölgelerde bulunan bir kedi türünden türemiş olabileceğini gösteriyor.

En iyi bilinen hikaye, bugünün Habeşlilerinin, yaklaşık 4.000 ila 6.000 yıl önce eski Mısırlıların tapınaklarında ve saraylarında tanrıların fiziksel tezahürleri olarak tapılan kutsal kedilerin soyundan geldiğidir. Habeşliler Mısır duvar resimlerinde ve heykellerinde tasvir edilen kedilere benziyorlar, ancak eski Mısırlılar tarafından mumyalandığı bilinen ve kedi uzmanlarının tüm evcil kedilerin ortaya çıktığına inandıkları Afrika yaban kedisi (Felis silvestris lybica) da öyle. Habeşliler genellikle canlı mizaçlarıyla tanınırlar.

1868'de Habeş Savaşı'nın sonunda Zula adında bir kedi Habeşistan'dan İngiltere'ye nakledilmiştir ancak Zula'nın Habeş olup olmadığı tartışmalıdır. Zula'nın illüstrasyonu, tipik bir Habeşli'den farklı olarak çok küçük kulaklı ve kafa tipine sahip bir kediyi göstermektedir. Zula'yı günümüz ırkıyla ilişkilendiren yazılı bir kanıt olmadığı için, bazıları orijinal çizgilerin öldüğünü ve Habeş'in İngilizler tarafından Habeş benzeri tik takları olan mevcut İngiliz Tavşanı kedilerinden yeniden yaratıldığını iddia ediyor.

Hiç şüphesiz, cins, İngilizler tarafından II. 1900'lerin başında İngiltere'den Amerika'ya iki Habeşli geldi. Ancak bugünkü Kuzey Amerika ırkına başlayan Habeşliler 1930'larda İngiltere'den ithal edilmişlerdir. O zamandan beri. cins, güzelliği ve akrobatik tuhaflıkları nedeniyle popülerlik kazanmıştır. Bugün, Habeş en popüler kısa tüylerden biridir.


 Habeş Kedisi Özellikleri Nelerdir ? Habeş Kedisi Bakımı Nasıl Yapılır ? Habeş Kedisi Fiziksel Özellikleri Nelerdir?


Yorum Gönder

0 Yorumlar