Köpekler Neden Ot ve Çim Yer ?

Köpekler Neden Ot Yer ?


Bu yayınımızda Köpekler Neden Ot Yer ? Köpekler Neden Çim Yer ? gibi sorularınızı cevaplamaya çalışacağız. Sevgili köpek arkadaşınızı ot yerken gördüğünüzde kafanız karışabilir  .  Hatta endişelenebilirsin. Onlar aç mı? Sıkılmış mı? Hasta mı? Ot yemek onlara zarar verir mi? Öncelikle, özellikle köpeğiniz ot yiyor ve kusuyorsa, endişenizde yalnız olmadığınızdan emin olun. Peki köpekler neden ot yer ? , köpekler neden çim yer ? bu sorunun cevabını yanıtlamaya çalışalım:

Pika, yiyecek olmayan şeyleri yeme ile karakterize edilen bozukluğun teknik terimidir . Bazen pika, özellikle yavru köpekler ve daha genç köpekler tarafından uygulandığında, genellikle sadece bir can sıkıntısı belirtisi olsa da, köpeğinizin bir tür beslenme eksikliğine sahip olduğunu gösterir.

Ot yiyen köpekler aslında oldukça yaygındır (yabani köpeklerde de gözlenmiştir ve tamamen doğal olabilir) ve bu pika şekli genellikle çok fazla soruna neden olmaz. Aslında, çoğu veteriner bunu normal bir köpek davranışı olarak kabul eder . Köpekleri çimlere ve diğer bitkilere düzenli erişimi olan 49 köpek sahibi üzerinde yapılan küçük ölçekli bir araştırma, köpeklerin %79'unun bir zamanlar bitki yediğini buldu. Bitki yiyen köpeklerle ilgili bir başka araştırma, çimenin en çok yenen bitki olduğunu buldu.

Köpekler Neden Ot Yer ?

                               

Köpeğim Neden Ot Yiyor?

Köpeğinizin çimlerinizde otlamasının çeşitli nedenleri vardır.

Bazı insanlar, köpeklerin kendilerini iyi hissetmediklerinde kendilerini kusturmanın bir yolu olarak ot yemeye yönelebileceklerini ve daha sonra kendilerini daha iyi hissedebileceklerini öne sürüyorlar. Diğerleri, köpeklerin mide rahatsızlığını ot yiyerek tedavi etmeye karar verecek kadar akıllı olmadıklarına dayanarak bu fikre karşı çıkıyor.

Kanıtlar, ot yiyen köpeklerin çoğunun önceden rahatsız olmadığını veya en azından öyle görünmediğini gösteriyor. Aslında, sahiplerine göre köpeklerin %10'dan azı ot yemeden önce hasta görünüyor. Ve ot yemek genellikle kusmaya yol açmaz - ot yiyen köpeklerin %25'inden azı otladıktan sonra düzenli olarak kusar.

Köpeğinizin ot yemesinin diğer önerilen nedenleri arasında sindirimi iyileştirmek , bağırsak solucanlarını tedavi etmek veya lif ihtiyacı da dahil olmak üzere bazı karşılanmamış beslenme ihtiyaçlarını karşılamak yer alır. Yayınlanmış bir çalışmada, yedi yıl boyunca her gün ot yiyen ve sonra kusan minyatür bir kaniş dikkate alınmıştır. Köpeği yüksek lifli bir diyete soktuktan üç gün sonra, sahibi köpeğin ot yemeyi tamamen bıraktığını bildirdi. Ve elbette ayrıca, köpeğinizin sadece çimenlerin tadını veya hissini sevmesi olasılığı da vardır.

Köpekler Neden Ot Yer ?

                                             

Köpeğimin Ot Yemesini Durdurmalı mıyım? Öyleyse nasıl?

Köpeğinizin canı sıkıldığı için ot yediğinden şüpheleniyorsanız, yeterince egzersiz yaptıklarından emin olmak faydalı olabilir  . Onları bazı eğlenceli aktivitelere dahil edin. Örneğin frizbi fırlatmayı veya onlarla başka bir etkileşimli oyun oynamayı deneyin ya da onları meşgul etmek için sağlam bir çiğneme oyuncağı satın alın.

Köpeğinizin pika davranışının bir beslenme eksikliğinden kaynaklanması ihtimaline karşı, daha iyi bir köpek mamasına , özellikle de yüksek lifli bir türe geçmek, sorunu hafifletmeye yardımcı olabilir.

Çoğu uzman, köpeklerin ot yemesinin zararlı olmadığı konusunda hemfikir olsa da, akılda tutulması gereken bir şey, çimlerde kullanılan bazı herbisitlerin ve pestisitlerin, özellikle yutulduğunda oldukça toksik olabileceğidir. Ek olarak, bazı yaygın ev ve bahçe bitkileri zehirlidir, bu da köpeğiniz çimlerle birlikte onları yerse sorunlara yol açabilir. Köpeğinizin ot yediği bölgedeki ve çevresindeki bitkilerin tehlikeli olmadığından emin olmak için, zehirli ve toksik olmayan bitkileri araştırmanızda fayda var.

 

Yorum Gönder

0 Yorumlar