Penye Nedir ? | Penye Nasıl Yapılır ? >>>

Penye Nedir ? | Penye Nasıl Yapılır ? 


Bu yayınımızda penye nedir ? , Penye nasıl yapılır ? Penye kumaş özellikleri nelerdir ? Kaliteli penye nasıl anlaşılır ? Cotton penye nedir ? şeklinde sorularınıza cevap bulacaksınız.

Penye pamuk nedir , penye , pamuk liflerinin iplik haline getirilmeden önce özel olarak işlemden geçirilmesiyle yapılan son derece yumuşak bir pamuk çeşididir . Genel bir kural olarak, penye pamuk, geleneksel pamuktan biraz daha pahalıdır. Son derece yumuşak, güçlü malzeme cilde giyilecek yatak çarşafları ve giysiler için idealdir. Pamuklu bir üründe kullanılan tekstil penye ise, genellikle açıkça tanımlanacaktır.

Geleneksel pamuk yünü veya ipliği yapmak için , pamuk hasat edilir, kiri ve tohumları çıkarmak için temizlenir ve ardından taranır. Taraklama, lifleri ayırır ve kabaca hizalar, böylece hepsi aynı yönde uzanır. Pamuk, iplik veya yün olarak eğrilen şeritlere, ham pamuk yığınlarına bölünür. Pamuk tarandığında, kısa pamuk lifleri ile birlikte kalan yabancı maddeleri çıkarmak için ince fırçalar kullanılır. Hacmin yaklaşık% 15'i çıkarılır ve geride yalnızca düz ve hizalı uzun, düz lifler kalır. Penye şeritleri daha sonra iplik haline getirilir.

Penye pamuğun dokusu daha yumuşaktır çünkü dışarı çıkacak ve dikenecek kısa ipliklerden yoksundur ve iplikten tüm kir ve yabancı maddeler giderilmiştir. Penye pamuk da daha güçlüdür çünkü daha kısa ve kırılabilir lifler tarama yoluyla çıkarılmıştır . Ek olarak, düzleştirilmiş lifler taramadan sonra daha sıkı bir şekilde bir arada uzanır, bu da penye ipliğin yıpranma ve çözülme olasılığını azaltır. Tarama işlemi hacmi ortadan kaldırdığı ve fazladan bir adım eklediği için, ortaya çıkan tekstil biraz daha maliyetli olacaktır.


Penye Nedir ? Penye Nasıl Yapılır ?


Pek çok firma, yumuşaklığı ve gerilme mukavemeti nedeniyle giyim ve yatak çarşaflarında penye kullanmayı tercih ediyor. Tarama aşamasından geçmemiş olan pamuk daha sert olma eğilimindedir ve daha çok yıpranma, boncuklanma ve yırtılmaya maruz kalacaktır. Elbette penye pamuk, tıpkı normal pamuk gibi nihayetinde bozulacaktır. Cilde karşı hassas olduğu için bebekler ve yaşlılar tarafından giyilmesi amaçlanan giysiler için mükemmel bir seçimdir.

Penye pamuk için bakım talimatları, geleneksel pamuk için olanlara çok benzer. Genel bir kural olarak, herhangi bir sıcaklıkta yıkanabilir ve kurutulabilir. Ancak boyanmış penye yüksek ısıda yıkanırsa akabilir ve örgüler çekmeye maruz kalır. Ilık sıcaklıkların ve hafif deterjanların kullanılması kumaşın ömrünü uzatacaktır. Pamuğun başka bir tür lifle karıştırılması veya özel işlem görmesi durumunda, ürün üzerindeki özel bakım etiketine her zaman uyulmalıdır.

Yorum Gönder

0 Yorumlar