Geminin Sancak Tarafı Neresidir ?

Geminin Sancak Tarafı Neresidir ? Bu yayınımızda Geminin Sancak Tarafı Neresidir ? Gemide Sancak Nedir ? gibi soruların cevabini bulabilirsiniz.

Gemilerde "sağ" ve "sol" yönleri yaygın olarak kullanılmaz ve denizciler bunun yerine denizcilik terimlerini kullanır. Sancak, gemide bulunan, pruvaya veya ön tarafa bakan birinden görüldüğü gibi, geminin sağ tarafıdır. Liman, geminin karşı tarafı veya sol tarafıdır. Bu denizcilik terimlerini kullanmanın bir yararı, kişinin baktığı yöne bağlı olarak değişmemeleridir.

"Sancak" kelimesinin etimolojisi oldukça basittir. İki Eski İngilizce kelimenin birleşiminden gelir: "yönlendirmek" anlamına gelen stéor ve "bir teknenin veya geminin yan tarafı" anlamına gelen bord . Bir gemiyi yönlendirmek için kullanılan dümen, başlangıçta sağ taraftaydı ve "bir geminin dümen tarafı" olan stéorbord terimi , günümüzde kullanılan terime dönüştü.

Karşı taraf larboard veya "yükleme tarafı" idi. Bu, kafiyeli zıttı ile çok kolay karıştırıldı, bu yüzden daha sonra liman olarak değiştirildi. Terim, yükün rutin olarak limandan sol tarafa yüklenmesi gerçeğinden veya liman veya kapı için Latince kelimelerden gelmiş olabilir . "Liman", 1840'larda İngiltere Kraliyet Donanması tarafından "larboard" yerine resmen kabul edildi.

Çoğu geminin sancak tarafı genellikle "kıdemli" taraftır ve kaptanın bayrağı bu tarafta kaldırılır. Kıç güvertede, bu taraf genellikle kaptan için ayrılmıştır ve eğer gemi kendi iskelesini taşıyorsa, zabit iskelesi de sağda depolanır.

Açık deniz gemilerinde ve uçaklarda , sancak tarafı yeşil ışıkla, iskele tarafı ise kırmızı ışıkla gösterilir. Geminin kıç veya arka tarafına beyaz bir ışık monte edilmiştir . Bu, dünyadaki gemiler için geçerlidir.

Pek çok karada yaşayan kişi, bir geminin hangi tarafının sancak ve hangisinin liman olduğunu hatırlamakta güçlük çeker. Bir anımsatıcı araç, liman ışığının genellikle kırmızı olduğunu hatırlamaktır, bu nedenle iskele tarafında kırmızı bir ışık vardır. Bir diğeri de alfabede "sol"un "sağ"dan, "iskele"nin de "sancak"tan önce geldiğinin farkında olmaktır. "Sol" da dört harfe sahiptir, bu nedenle diğer dört harfli "port" kelimesiyle eşleşmelidir. Tabii ki, tüm bu ipuçları sadece bir kişi bir geminin önüne baktığında işe yarar.

Geminin Sancak Tarafı Neresidir ? Gemide Sancak Nedir ?

Yorum Gönder

0 Yorumlar