Turbo Şarj Nedir ? Ne İşe Yarar ?

Turbo Şarj Nedir ? Ne İşe Yarar ?Bu yayınımızda Turbo Şarj Nedir ? , Turbo Şarj Ne İşe Yarar ? gibi sorulara cevap bulabilirsiniz.

Az bilinen bir gerçek olarak, turboşarj aslında bir tür süper şarj cihazıdır. Başlangıçta, turboşarja "turbosupercharger" deniyordu. Açıkçası, isim kolaylıktan dolayı kısaltıldı.

Bir turboşarjın amacı, bir arabanın motoruna giren oksijeni sıkıştırarak giren oksijen miktarını arttırmak ve böylece güç çıkışını arttırmaktır. Normalde "süper şarj" kelimesini duyduğunuzda düşünülen kayış tahrikli süper şarj cihazından farklı olarak, turboşarj, otomobilin kendi egzoz gazlarından güç alır. Başka bir deyişle, bir turboşarj, motorun aksi halde işe yaramaz olan bir yan ürününü alır ve bunu arabanın beygir gücünü artırmak için kullanır .

Turboşarjı veya süperşarjı olmayan arabalara normal emişli denir . Normal olarak emişli arabalar, bir hava filtresi aracılığıyla motora hava çeker ; hava daha sonra sisteme giren hava miktarını izleyen ve düzenleyen bir metreden geçer. Hava daha sonra karbüratör veya yakıt enjektörlerinden kontrollü bir miktarda yakıtla birlikte motorun yanma odalarına iletilir.

Bununla birlikte, turboşarjlı bir motorda, hava sıkıştırılır, böylece yanma odasına daha fazla oksijen sığacak ve motorun yanma gücünü önemli ölçüde artıracaktır. Turboşarj iki ana parçadan oluşur: girişteki havayı sıkıştıran kompresör; ve egzoz gazlarını çeken ve bunları kompresöre güç sağlamak için kullanan türbin. Turboşarjlarla ilgili olarak yaygın olarak kullanılan bir diğer terim ise, girişteki havanın maruz kaldığı basınç miktarını ifade eden boost'tur; başka bir deyişle, hava ne kadar sıkıştırılırsa, destek o kadar yüksek olur.

Güçteki artışın araba için avantajlı olmasına ve muhtemelen sürücü için bir zevk kaynağı olmasına rağmen, bir turboşarjın dezavantajları vardır. Her şeyden önce, turboşarjlı bir motor, normal emişli bir motordan daha düşük bir sıkıştırma oranına sahip olmalıdır . Bu nedenle, normal emiş için tasarlanmış bir motora, motorun ömrüne ve performansına ciddi şekilde zarar vermeden bir turboşarj yerleştirilemez. Ayrıca daha düşük sıkıştırma oranı, motorun düşük güçte daha az verimli çalışacağı anlamına gelir.

Bir turboşarjın bir diğer önemli dezavantajı, turbo gecikmesi olarak bilinen olgudur . Turboşarj egzoz gazları ile çalıştığından, türbin kompresöre güç vermeden önce bir egzoz birikimi gerektirir; bu, turboşarjın devreye girebilmesi için motorun hız kazanması gerektiği anlamına gelir. Ek olarak, giriş havası sıkıştırıldıkça daha da ısınarak yoğunluğunu ve dolayısıyla yanma odasındaki verimliliğini azaltır; Turboşarjlı motorlarda bu etkiye karşı koymak için genellikle intercooler adı verilen radyatör benzeri bir cihaz kullanılır.

Turbo Şarj Nedir ? , Turbo Şarj Ne İşe Yarar ?

Yorum Gönder

0 Yorumlar