Terasta Bakabileceğiniz 10 Bitki ? | Çatı Teras Bitkilerine Nasıl Bakılır ?

çatı-teras-bitkileri-nasıl-bakılır
Teras Bitkileri Nelerdir ? | Çatı Teras Bitkilerine Nasıl Bakılır ?Teras Bitkileri Nelerdir ? | Çatı Teras Bitkilerine Nasıl Bakılır ?

Sizin için çatı terasınız gökyüzünde yeşil bir vahadır. Bununla birlikte, bitkileriniz için bu konum zor olabilir. Ne yazık ki tüm bitkiler terasta hayatta kalamaz.Siz çatı terasınızda dinlenirken, bitkilerin katlanmak zorunda oldukları birkaç şeye sahiptir: Zor koşullar altında başa çıkmaları gereken unsurlara maruz kalırlar. Bahçenin uzak tarafında ise özellikle güneş, rüzgar ve yağmura maruz kalıyorlar. Bu, diğer şeylerin yanı sıra bitkileri seçerken göz önünde bulundurmanız gereken bir konudur. Yayınımızı okumaya devam ederek teras bitkileri nelerdir ? , çatı teras bitkilerine nasıl bakılır ? öğrenebilirsiniz >>>

Teras Bitkilerine Nasıl Bakılmalıdır ?

Zeminden - doğru döşeme

Tasarım tercihleriniz ve en sevdiğiniz malzeme ne olursa olsun, bir çatı terasındaki zemin, sizin ve bitkileriniz için hayatı kolaylaştıran belirli özelliklere sahip olmalıdır. Dayanıklı olmalı ve üzerine ağır tencere yerleştirip taşımanızla başa çıkabilmelidir. Zeminin su geçirmez olması da önemlidir, böylece içine nem sızmaz ve potansiyel olarak ciddi su hasarına neden olur. İdeal olarak, zeminin hafif eğimli olması gerekir, böylece yağmur ve diğer sıvılar hızla kenardaki bir oluğa veya bir gidere akar.

Ve yapıyı unutma. Sonuçta, çeşitli bitkiler ve saksılar, ve çiçek kutuları sayesinde bir çatı terasında önemli miktarda ağırlık hızla birikebilir. Altyapı bu ağırlığı destekleyebilmeli ve dayanabilmelidir. Ayrıca özellikle pratik bir su bağlantısı kurmanızı öneririz.

Bir çatı terasında veya bir çatı bahçesinde yaşamak bitkiler için zordur. Sonuçta, konum verildiğinde onlardan beklediğiniz bazı şeyler var. Yanan güneş, şiddetli yağmur, dondurucu soğuk, kuvvetli rüzgarlar, hala iyi görünseler bile tüm bunlara göğüs germek zorundalar. Teras bitkilerinden yanlış bitki adaylarını seçerseniz, kısa süre sonra bitkinizi bükülmüş, donmuş, solmuş veya boğulmuş çiçeklerin üzerinden çekeceksiniz. En kötü durumda, her mevsim bitki çeşidini değiştirmeniz veya en azından yenilemeniz gerektiğini göreceksiniz. Bu sizi hayal kırıklığına uğratır ve elbette paranıza mal olur.

Hava şartlarının durumuna göre güvenlik tedbirleri alınması gerektiği gibi bunları yalnızca örneğin tahliye deliği olan kaplara koyun. Mümkün olduğunca paspas kullanmaktan kaçının. Bunun nedeni, daha uzun süreli şiddetli yağmur varsa, suyun kapta toplanarak su basmasına neden olmasıdır. Yine de, bazı bitkileri düzenli olarak ve özenle sulamanız gerekir - hatta havaya bağlı olarak günde birkaç kez.

Terastaki bitkilerin hızla kurumasını önlemek için, hassas bitkiler için yapay malzemeler veya daha uzun boylu bitkiler kullanarak bir rüzgar siperi oluşturun. Kış aylarında dona karşı hassas olan bitkilerin uygun  saksıya ihtiyacı vardır ve sazlık, rafya hasırları, balonlu naylon veya benzeri bir malzemeden yapılan yalıtıma ihtiyaç duyarlar. Aksi takdirde, onlar için kışlık mahalleler ayarlamanız gerekecektir. Bitkileri yeni evlerine taşırken ağırlık da dikkate alınması gereken bir faktördür.

Bir çatı terası tasarlamak istiyorsanız, bol miktarda çiçek çeşidi olduğundan emin olmalısınız. Diğer bir deyişle çeşitlilik, hayatın tuzu biberi. Doğru konumlandırılmış, kısa, uzun, dar ve geniş bitkiler, sergilenen çekici çeşitlilik sayesinde üst güvertede çok fazla keyif getirebilir. Gelecek vaat eden teras bitkileri  arasında süs otları, yer örtücü bitkiler, sürünen bitkiler, çalılıklar ve küçük saksı ağaçları bulunmaktadır. Aşağıda on uygun bitkiden bir seçim verilmiştir:

Terasta Bakabileceğiniz 10 Bitki Türü 


Mazı

Mazı bitki türleri birçok biçimde mevcuttur. Örneğin bir çit olarak, mahremiyet veya rüzgar koruması için idealdirler. Sizi meraklı gözlerden korurlar ve diğer bitkilere gölge vererek kurumalarını önlerler. Dayanıklı mazı çok büyük bir kaba ihtiyaç duyar. Genel bir kural olarak, 100 cm yüksekliğinde 40 cm çapında olması tercihlenir.Echinocereus triglochidiatus Kaktüs


Echinocereus triglochidiatus  türünden bir kaktüs,  drenaj için tencerede genişletilmiş kil veya kaba çakıla ihtiyaç duyar ve bunun üzerine bir mat ve daha sonra toprakla örtülür. Bu, kaktüsün yağmurlu kış aylarında bile elementlere meydan okumasını sağlar. Bununla birlikte, kaktüsü bir masanın altına yerleştirebilirseniz veya onu hafif ve hava geçirgen bir örtüyle donatabilirseniz daha da iyidir.


Bir Sedum Türü

400 sedum türü vardır ve bunlar 70 cm yüksekliğe kadar ulaşabilirler, ancak özellikle çatı teraslarına çok uygun halı oluşturan çeşitleri de vardır. Kuru dönemlere iyi dayanırlar ve çok fazla sulanmamalıdırlar.

YAZ VE KIŞ YAPRAK DÖKMEYEN AĞAÇLAR HANGİLERİDİR ? TIKLA ÖĞREN >>>


Bir Sarmaşık Türü


Sarmaşık ayrıca yeşil vahanızda potansiyel olarak hoş karşılanan bir misafirdir. Bu uzman tırmanıcı, büyümesini istediğiniz yöne kolayca yönlendirilebilir ve bir çit üzerinde büyütülürse mahremiyet ve rüzgar koruması sağlar. Tüm yıl boyunca yeşildir, bir tencerede gölgeli bir varoluşa yol açar, ancak güneşle iyi başa çıkar ve kışlamayı bilir. Yine de bir yalıtım katmanına sarmanızı öneririz. Çok fazla özen ve dikkat gerektirmez, ancak kontrolden çıkmaya başlarsa doğru zamanda kesilmelidir.


Bambu 

Bambu aynı zamanda mahremiyet ve rüzgar koruması için iyi bir adaydır çünkü biraz yüksekliğe kadar (2,20 m'ye kadar) büyür. Bambu toprağı olan geniş saksılara ihtiyaç duyar ve düzenli olarak gübrelenmeyi sever. Bu arada,  Fargesia rufa  türleri -26 ° C'ye kadar düşük sıcaklıklarda hayatta kalabilir.


Adaçayı

Adaçayı, konum söz konusu olduğunda telaşlı olduğunu kanıtladı ve batı / güneye bakmayı tercih ediyor. Bitki ayrıca sıcak ve güneşi sever. Orta derinlikte bir tencerede toprak açısından, sadece düşük besinli, geçirgen bir toprağa ihtiyacı vardır. Su basması veya şiddetli don ile iyi başa çıkmaz. Önlem olarak, adaçayına ısı yalıtımı sağlanmalı veya kışlık mahallere taşınmalıdır.


Prostrate Biberiye -Rosemary-

Prostrate biberiye de düz büyüme eğiliminde olan ve 20 cm yüksekliğe ulaşan bitkilerden biridir. Çok fazla suya ihtiyacı vardır, ancak su ile tıkanmayı sevmez. Adaçayı gibi, genellikle dayanıklı bir bitkidir, ancak şüpheniz varsa, o zaman biraz sıcak bir yalıtıma sahip olmak mutlu olur. Başlangıçta Akdeniz bölgesinden gelir ve bu nedenle güneşe ve biraz daha ılıman sıcaklıklara alışkındır. Bu bitkide çok fazla gübre kullanmak küfün saldırmasına neden olur - adaçayı ile de paylaştığı bir kader.


Şimşir

Şimşir, yaprak dökmeyen, uyarlanabilir bir bitkidir ve çatı terasınıza biraz yeşillik ve stil eklemek için ideal bir adaydır. Gerektiğinde kesildiği sürece, şimşir, bir çit veya tek başına bir parça olarak eşit derecede iyi çalışır. Bunun ötesinde şimşir, konumu konusunda endişelenmez. Bununla birlikte, güneş ışığı çok kuvvetli ise, yapraklarına zarar verebilir. Yerli bir bitkidir, vahşi doğada soğuğa alışkındır, ancak saklandığında jüt veya benzerinden yapılmış bir yalıtım tabakasını sever. Lütfen dikkat: Yaprakları kışın güçlü güneş ışığına maruz kaldığında kuruma eğilimindedir.


Lavanta


Lavanta, pamuklu lavanta gibi sağlam çeşitleri seçtiğiniz sürece çatı terasınızı dikmek için çalıları kullanabilirsiniz. Bu çalılar, daha yüksek sıcaklıklarda bile iyi başa çıkmakta ve kışın nadiren üzülmektedir. Yine de saksıda lale ve nergis gibi bitkiler için farklı bir hikaye. Eksi sıcaklıklarda hızla sona ererler.


Süs Çimleri


Süs çimleri de vahanız için iyi bir seçimdir. Çeşme otu, saz gibi yaprak dökmeyen çeşitler ve narin ot gibi sarkan çeşitleri vardır. Çeşitlerin çoğu çok iddiasızdır ve gübrelemeye veya fazla suya ihtiyaç duymaz. Sümüklü böcekler ve diğer zararlı böcekler genellikle onlardan uzak durur. Küçük çeşitler ayrıca diğer bitkileri de iyi tolere eder (aster, krizantem, ekinezya)


YAZ VE KIŞ YAPRAK DÖKMEYEN AĞAÇLAR HANGİLERİDİR ? TIKLA ÖĞREN >>>

Yorum Gönder

0 Yorumlar