Diş Protezi Temizlemenin En İyi Yolları

Diş Protezi Temizlemenin En İyi Yolları

                                        

Bu yayınımızda Diş Protezi Nasıl Temizlenir ? Takma Diş Nasıl Temizlenir ? Protez Dişlerin Temizlik ve Bakımı Nasıl Olmalıdır ? gibi sorulara cevaplar bulabilirsiniz.

Diş protezleri, bir veya birden fazla eksik dişi değiştirmek için mükemmel bir seçenektir. Sadece gülüşünüzün görünümünü iyileştirmek için değil, aynı zamanda dişlerinizin işlevselliğini geri kazandırmak için de kullanılabilirler. 

Bu protez dişler, doğal diş gibi görünecek şekilde özel olarak tasarlanmıştır ve metal veya akrilik gibi farklı malzemelerden yapılabilir. Protezlerinizin uzun ömürlü olmasını istiyorsanız düzenli olarak temizlemeniz önemlidir.

Protezlerin temizlenmesi sadece fırçalamaktan fazlasını gerektirir. Onları iyi durumda tutmak için ek önlemlere ihtiyaç vardır.  Takma dişlerinizi temizlemenin ve korumanın etkili yollarını aşağıda bulabilirsiniz.

Protezlerinizi Temizlemenin En İyi Yolları Nelerdir ? 

Protez dişler, gerçek dişleriniz gibi plak oluşumuna karşı benzer şekilde hassastır. Diş plağı, yemek yedikten ve içtikten sonra dişlerde ve protezlerde gelişen zararlı bakterilerden oluşan yapışkan bir filmdir.

Temizlemezseniz takma dişlerinizde plak birikebilir, diş eti hastalığı ve ağız kokusu riskinizi artırır.

Genel diş sağlığınızın iyiliği için düzenli temizlik seanslarının hayati önem taşıdığını daima unutmayın. Protezlerinizi temiz tutmak için aşağıdakilere ihtiyacınız olacaktır:

 • Yumuşak kıllara sahip bir diş fırçası
 • Su
 • Protez temizliği için kullanılan bir solüsyon
 • Yumuşak bir havlu

Protezlerinizi günde en az bir kez fırçaladığınızdan emin olun. Sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez yapmayı seçerseniz daha da iyidir. Ancak protezlerinizi temizlerken diş macunu kullanmaktan kaçınmalısınız. Birçok diş macunu türü aşındırıcı kimyasallar içerir. Bu tür diş macunlarının kullanılması, protezlerin yüzeyinde kademeli olarak çizikler veya küçük çatlaklar oluşturma potansiyeline sahiptir. Bunun yerine, özellikle takma dişler için dişlerinizi temizlemek için yumuşak kıllı bir diş fırçası kullanın. Bu sayede protezlerinizin yüzeyinde oluşabilecek çizikleri önleyebilirsiniz.

Diş Protezi Temizlemenin En İyi Yolları

                                           

Protezlerinizi Temizleme Talimatları

Aşağıdaki işaretçilerde takma dişlerinizi temizlemek için ipuçları sağladık.

 • Protezlerinizi çıkarmadan önce tuvalet tezgahına yumuşak bir havlu koyun. Yumuşaklık, bir yastık görevi görür ve istemeden düşürmeniz durumunda takma dişlerinizi korur.
 • Protezlerinizi çıkarın ve ardından ılık suyla durulayın.
 • Plakları, yiyecek parçacıklarını ve bakterileri gevşetmek ve onlardan kurtulmak için yumuşak kıllı bir diş fırçası ile protezlerinizi dikkatli bir şekilde fırçalayın. Protez yüzeyinin herhangi bir bölgesini temizlemeyi ihmal etmeyin. Ayrıca takma diş temizleyici, yumuşak sabun ve ılık su da kullanabilirsiniz. Fırçalamanın protezlerde kullanılan yapıştırıcıyı da gevşettiği ve çıkardığı unutulmamalıdır. Fırçaladıktan sonra protezleri ılık suyla durulayın.
 • Yatmadan önce protezlerinizi ılık suya veya protez ıslatma solüsyonuna koyun. Protezlerinizi her zaman nemli tutmalısınız. Bunun nedeni çok basit – protezler kuruduğunda daha kırılgan hale geliyor ve şekillerini kaybediyor. 
 • Son olarak, protezlerinizi asla ılık suda bekletmemelisiniz.

Diş Protezlerinizi Ne Sıklıkta Temizlemelisiniz?

Diş hekimleri, protezlerinizi günde en az bir kez temizlemenizi önerir. Protezlerinizi günde iki kez fırçalamak daha da iyidir. Daha önce de belirtildiği gibi, protezlerinizi sabah kalktığınızda ve yatmadan önce temizlemek iyi bir fikirdir. Ek olarak, her gece yumuşak bir sabun veya diş temizleme solüsyonuna batırmalısınız.

Protezler diş macunu ile fırçalanmamalı, ancak günde iki kez dil ve diş etlerini fırçalamak için diş macunu kullanmalısınız. Bu, ağız kokusunu önlemeye ve diş etlerinizi sağlıklı tutmaya yardımcı olur. Bir gargara kullanıyorsanız, bunu yapmadan önce takma dişlerinizi çıkarın. 

Diş Hekiminize Ne Zaman Başvurmalısınız ?

Diş hekiminizi ziyaret etmek, diş sağlığınızı korumada hayati bir rol oynar. Takma diş kullanıyorsanız, altı ayda bir düzenli kontroller planlamaya çalışın.

Ayrıca, protezleriniz şunları hissediyorsa diş hekiminize başvurun:

 • Onları takmak rahatsızlık veriyorsa
 • Konuşurken veya yemek yerken gürültü varsa
 • Artık düzgün oturmuyorsa
 • Kırık veya yıpranmış görünüyorlarsa

Artık takma dişlerinizi korumanın etkili yollarını anladığınızı umuyoruz. Sağlıklı gülüşler dileriz...

Yorum Gönder

0 Yorumlar