Diş Düşmanı Kahverengi Lekeler ve Siyah Noktalar Neden Olur,Nasıl Geçer ?

kahverengi lekeler neden olur?,dişlerde siyah lekeler neden olur?, Dişlerdeki kahverengi lekeler nasıl geçer? Dişlerdeki siyah lekeler nasıl geçer? Diş lekesi tedavisi nasıl olur?, Evde diş lekesini nasıl geçer? Diş tartarı neden olur ?Diş tartarı nasıl geçer ? Dişleri lekeleyen besinler nelerdir?,Dişlerin lekelenmesini önleyen besinler nelerdir?
Diş Düşmanı Kahverengi Lekeler ve Siyah Noktalar Neden Olur,Nasıl Geçer ?


Bir çok insan ağız diş bakım alışkanlığı edinemediği için ya da yanlış şekilde beslendiği için dişleriyle ilgili problemler yaşıyor,bunlardan birisi de kuşkusuz ki diş lekeleri,bu kahverengi ve siyah diş lekeleri insanları sosyal hayatlarında olumsuz yönde etkiliyor.Bu yayınımızda dişlerde kahverengi lekeler neden olur?,dişlerde siyah lekeler neden olur?, Dişlerdeki kahverengi lekeler nasıl geçer? Dişlerdeki siyah lekeler nasıl geçer? Dişlekesi tedavisi nasıl olur?, Evde diş lekesini nasıl geçer? Diş tartarı neden olur ?Diş tartarı nasıl geçer ? Dişleri lekeleyen besinler nelerdir?,Dişlerin lekelenmesini önleyen besinler nelerdir? şeklindeki sorularınıza yanıt bulacaksınız. Okumaya devam ediniz !!!Dişlerde kahverengi renk değişikliği çok yaygındır. İnsanlar genellikle belirli yaşam tarzı değişiklikleri yaparak veya diş tedavisi arayarak bunları önleyebilir veya ortadan kaldırabilir.

Bu diş lekelerin rengi sarımsı kahverengiden siyah kahverengiye kadar değişebilir. Şekil ve boyut değişebilir. Bazı insanlar düzensiz, lekeler görürken, diğerleri kahverengi çizgilere sahiptir.

Bu yayında, dişlerde lekelerin oluşmasına neden olan şeylere bakıyoruz. Bunları önlemenin ve kaldırmanın yollarını da açıklıyoruz.

Dişteki Lekeler Neden Olur ?

Aşağıdaki faktörler dişlerde kahverengi lekelere ve de ilerleyen evrelerde siyah lekelere neden olabilir:

Yiyecekler ve içecekler

Kırmızı şaraptaki tannik asit, bir kişinin dişlerinde kahverengi lekeler oluşmasına neden olabilir.

Birçok koyu renkli yiyecek ve içecek kromojen adı verilen kimyasallar içerir. Kırmızı şaraptaki tannik asit gibi, bu kimyasallar diş minesini lekeleyebilir.
Zamanla, bu lekeler, özellikle de bir kişinin diş hijyeni zayıfsa kalıcı olabilir.

Yapay renkler ve boyalar içeren yiyecek ve içecekler de dişlerde önemli ölçüde lekelenmeye neden olabilir.


Nikotin ve tütün ürünleri

Bunlar diş minesindeki mikroskobik gözeneklere yapışabilen parçacıklar içerir. Parçacıklar tekrarlanan kullanımla birikir ve dişleri lekeleyebilir.
Sigara, çiğneme veya daldırma sonucu oluşan lekeler zamanla koyulaşmaya ve sertleşmeye meyillidir.


kahverengi lekeler neden olur?,dişlerde siyah lekeler neden olur?, Dişlerdeki kahverengi lekeler nasıl geçer? Dişlerdeki siyah lekeler nasıl geçer? Diş lekesi tedavisi nasıl olur?, Evde diş lekesini nasıl geçer? Diş tartarı neden olur ?Diş tartarı nasıl geçer ? Dişleri lekeleyen besinler nelerdir?,Dişlerin lekelenmesini önleyen besinler nelerdir?
Diş Düşmanı Kahverengi Lekeler ve Siyah Noktalar Neden Olur,Nasıl Geçer ?


Tartar

Ağızdaki binlerce bakteri sürekli olarak tükürük ve gıda partikülleri ile karışarak plak adı verilen yapışkan, yarı saydam bir film oluşturur.

Fırçalama ve diş ipi kullanarak plak seviyelerini kontrol altında tutarız. Kötü ağız hijyeni, plağın tartar ve de daha kalıcı bir kaplama ile sertleşmesine neden olur. Tartar oluştuktan sonra, sadece bir diş hekimi onu temizleyebilir.

Kötü ağız hijyeninin yanı sıra, aşağıdaki faktörler tartar gelişme riskini artırır:

Sigara içmek
Çok hasta, yatalak veya hareketsiz olmak
Diyabet
Ergenlik , hamilelik ve menopoz sırasında ortaya çıkan hormonal değişiklikler
Sinir blokerleri veya AIDS için yönetim ilaçları gibi ağızda tükürük miktarını azaltan ilaçlar
Diş çürüğü

Plak ve tartar bakterileri ağızdan geçen şekerleri yerler. Daha sonra emayeyi zayıflatan asitler üretir. Plak ve tartarın kalın, filmli doğası, bu asitlerin dişlere uzun süre yapışmasına neden olur.

Asitler emayeyi zayıflattıkça, sarımsı diş katmanları daha belirgin hale gelir. Dişler daha sonra sarımsı kahverengi görünebilir. Çürüme yeterince şiddetli ise, asitler dişten bir delik veya oyuk taşıyabilir. Bu koyu renkte olacaktır.

Dişlerdeki küçük kırıklar ve çatlaklar bile bakterilerin girmesine ve dişlerin çürümesine neden olabilir.

Birçok kişi, bakteriler yarıklardan içeri girdiğinde diş dolgularının veya kronların kenarlarında koyu çürüme lekeleri geliştirir.

Diş boşlukları genellikle oldukça rahatsız edicidir ve büyük olduğunda ağrılı olabilir. Çürüme genellikle kök veya sinirin maruz kalmasına yol açar, bu nedenle bu dişler genellikle hassas soğuk veya sıcak yiyecek ve içeceklerdir.

Yaşlanma

İnsanlar yaşlandıkça, dişleri koruyan beyaz emaye, altındaki sarı dentin katmanlarını açığa çıkararak yavaşça bozulur. Bu doğal süreç sarımsı kahverengi lekelere veya büyük siyah lekelere veya renk bozulmasına yol açabilir.
Genetik

Herkesin doğal diş rengi farklıdır ve bazıları diğerlerinden daha koyu olabilir.

Diğer genetik faktörler şunları içerir:

Diş minesinin gücü
Mine, pigmentlere ve asitlere nasıl tepki verir
Minenin ne kadar aşınma ve yıpranmaya maruz kaldığı
Dentinogenez imperfekta gibi kalıtsal durumlar
Uygun kemik ve diş oluşumuna müdahale eden gelişimsel koşullar
Önceki diş çalışması
Diş dolguları, kronlar ve köprüler nihayetinde yıpranır ve renklerini kaybeder. Aksi takdirde, dolgulardaki metal zamanla rengini dişe aktarabilir.

İlaçlar

Bazı ilaçlar diş renklenmesine, özellikle antibiyotik tetrasiklin ve akrabalarına neden olur. Bu küçük çocuklarda yaygındır.

Dişlerdeki kahverengi lekelerle ilişkili diğer ilaçlar şunlardır:

glibenklamid (Glynase)
Klorheksidin, ilaçlı bir gargara
Emaye hipoplazisi

Bu duruma, emayenin sert fakat ince olmasına neden olan gelişimdeki bir bozulmadan kaynaklanır. Dişlerin konturları kireçli, beyaz veya sarımsı kahverengi lekeler içerebilir.

Emaye hipoplazisi edinilebilir, ancak bazen doğumdan itibaren mevcuttur. Bu durumda, amelogenez imperfekta denir.kahverengi lekeler neden olur?,dişlerde siyah lekeler neden olur?, Dişlerdeki kahverengi lekeler nasıl geçer? Dişlerdeki siyah lekeler nasıl geçer? Diş lekesi tedavisi nasıl olur?, Evde diş lekesini nasıl geçer? Diş tartarı neden olur ?Diş tartarı nasıl geçer ? Dişleri lekeleyen besinler nelerdir?,Dişlerin lekelenmesini önleyen besinler nelerdir?
Diş Düşmanı Kahverengi Lekeler ve Siyah Noktalar Neden Olur,Nasıl Geçer ?Diş Mine Hipoplazisinin ortak nedenleri ve risk faktörleri şunlardır:

Yetersiz besin alımı, özellikle kalsiyum
Doğum yaralanması veya erken doğum
Kızamık veya su çiçeği gibi viral ve bakteriyel enfeksiyonlar
Annelik hastalığı veya hamilelik sırasında yetersiz beslenme
Toksinlere ve alerjenlere maruz kalma
Floroz veya florür yutulması
Diş yaralanması veya hasarı
Çölyak hastalığı

Diş semptomları genellikle çölyak hastalığının ilk belirgin belirtileridir . Genellikle şunları içerir:

Kahverengi, sarı veya beyazımsı renk değişikliği lekeleri veya benekleri
zayıf emaye
karıncalanma
translucence

Konular genellikle azı dişleri ve kesici dişler ile ilgilidir. Ağzın her iki tarafında görünürler.
Florozis

Özellikle 8 yaşından küçük çocuklarda çok fazla florür emaye lekeleyebilir.
Bu renk değişikliğine floroz denir. Dişlerde beyaz veya grimsi çizgiler şeklinde görünebilir. Ağır vakalarda, floroz koyu kahverengi lekelere ve çukurlara neden olabilir.

Semptomlar diş çürümesine benzer olsa da, floroz genellikle zararsızdır.

Dişlerdeki Kahverengi ve Siyah Leke Tedavi

Dişlerin karbonat ve su ile fırçalanması yiyecek ve içeceklerin neden olduğu lekeleri gidermeye yardımcı olabilir.

Dişlerdeki kahverengi lekelerin nedeni en iyi tedaviyi belirleyecektir.

Aşağıdaki ev ilaçları yiyecek, içecek veya sigara içmek gibi yaşam tarzı alışkanlıklarının neden olduğu lekeleri ortadan kaldırabilir:


  • Dişleri birkaç günde bir karbonat ve su karışımı ile fırçalayın
  • Ağzı her gün veya birkaç günde bir seyreltilmiş hidrojen peroksit çözeltisi ile durulayın. Daha sonra ağzınızı daima su ile durulayın.
  • Birçok ürün diş renklenmesini ortadan kaldırabilir. Bir kişi genellikle 1-2 hafta sonra sonuçları görür, ancak garanti yoktur.
  • Tezgah üstü bazı seçenekler şunları içerir:
  • hidrojen peroksit içeren beyazlatıcı gargaralar ve durulamalar
  • sodyum hipoklorit içeren beyazlatıcı diş macunları
  • karbamid peroksit içeren beyazlatma şeritleri
  • karbamid peroksit ağartma jeli içeren tepsi beyazlatma sistemleri

Renk değişikliği tartar veya tıbbi durumlardan kaynaklanıyorsa, bir kişinin bir diş hekimini ziyaret etmesi gerekebilir.

Bir diş hekimi veya diş hijyenisti, tartar ve plakları dişlerden temizlemek ve parlatmak için, için aletler kullanacaktır. Bir diş hekimi ayrıca dişleri beyazlatmak ve daha fazla çürümeye karşı korumak için küçük prosedürler uygulayabilir. Bunlar ağartma ve topikal florürü içerir.

Çölyak hastalığı ile ilişkili diş renk değişikliği kalıcıdır. Floroz veya diş çürümesinin neden olduğu lekelerin ve lekelerin çoğu da geri döndürülemez.
Dişlerde kalıcı veya inatçı kahverengi lekeler için bir diş hekimi renk değişikliklerini gizleyebilir veya daha fazla renk değişikliğini önleyebilir:

Beyaz kompozit dolgular
Kaplamalar
Kron
Ayrıca gece bekçisi veya tutucu takılmasını da önerebilirler.

İşlerdeki kahverengi lekeler, günde bir kez diş ipi de dahil olmak üzere iyi hijyen uygulanarak önlenebilir.

Dişlerde kahverengi lekeleri önlemenin en kolay yolu iyi ağız hijyeni uygulamaktır.

Aşağıdaki ipuçları yardımcı olabilir:


Dişleri günde iki kez bir florür diş macunu ile 2 dakika fırçalayın.
Günde bir kez diş ipi kullanın.
Özellikle yemeklerde yüksek miktarda şeker, kromojenler veya tanenler varsa, ağzınızı su ile durulayın veya dişlerinizi fırçalayın.
Her gün florür bazlı bir gargara kullanın. Bu, 6 yaşın altındaki çocuklar için önerilmez.
Diş temizliği ve değerlendirmelerini düzenli olarak alın.
Nikotin veya tütün ürünlerini kullanmayı bırakın.
Su dışındaki içecekleri içerken pipet kullanın.
Bir diş hekimi ile taşlama gibi dişlere zarar verebilecek alışkanlıklar hakkında konuşun.

Dişleri lekeleyen besinler nelerdir ? Aşağıdakiler dişleri lekeleyebilir ve emayeyi zayıflatabilir.

Bundan kaçınmak iyi bir fikirdir:

Şekerli yiyecek ve içecekler
Yapay renklendirici gıdalar
Kahve ve çay
Kırmızı şarap ve koyu likörler
Koyu meyve suları
Narenciye ve meyve suları
Soya sosu ve domates sosu gibi koyu soslar

Bazı besinler diş emayesini güçlendirmeye ve renk solmasını önlemeye yardımcı olabilir:

Kaba yem veya lif bakımından zengin olanlar, dişlerden gelen bakteri ve plak parçalarını temizlemeye yardımcı olabilir. Diğerleri plakayı önler veya emayeyi zayıflatan asitleri nötralize etmeye yardımcı olan kimyasallar içerir.

Diş renklenmesini önlemeye yardımcı olabilecek gıdalar şunları içerir:

Lahana , ıspanak ve brokoli gibi yeşil, yapraklı sebzeler
Peynirler ve fermente yoğurtlar
Elma, erik, armut ve kereviz gibi yüksek lifli meyve ve sebzeler
Havuç, zencefil ve sarımsak gibi bazı antioksidanlar açısından zengin gıdalar
Kepekli tahıllar ve tahıllar
Fındık

Sonuç olarak kahverengi lekelere başka semptomlar eşlik ediyorsa veya diş temizleme ürünleri tedavilere cevap vermiyorsa, kişi tıbbi yardım almalıdır.

Bir kişinin renk bozulmasının nedeninden emin olmadığında bir diş hekimi veya doktorla konuşmak iyi bir fikirdir.


NOT: Bu yayın bilgilendirme amaçlıdır. Sizin için en iyi tedavi ve yöntemini hekiminiz seçecektir. Lütfen öncelikle hekiminize danışınız.


Yorum Gönder

0 Yorumlar