Lanolin Nedir, Nasıl Elde Edilir ? Lanolin Hangi Alanlarda Kullanılır ? >>>


Lanolin nedir, yünlü hayvanlar tarafından su yalıtımı şeklinde üretilen bir mumdur. Balmumu, ıslanmalarını önlemek için doğal olarak yünlerini kaplar . Lanolin, bileşimde su geçirmezlik, hidrasyon ve yağlama amacıyla diğer hayvanların derisi tarafından üretilen yağlara benzer. Kimyasal olarak bir balmumu olarak sınıflandırılmasına rağmen bazen yün yağı olarak da bilinir.Lanolin Nedir, Nasıl Elde Edilir ? Lanolin Hangi Alanlarda Kullanılır ? >>>

Saf haliyle, lanolin güçlü bir kokuya sahip sarı renktedir. Koyun ve ham yünü idare eden insanlar genellikle cildinin emdiği balmumunun bir sonucu olarak parmaklarının yumuşatıldığını ve esnek olduğunu hissediyorlar, aynı zamanda ellerinin lanolin nedeniyle güçlü ve biraz gamey kokusu alma eğilimi gösteriyorlar. İşlemede, bu kokunun bir kısmı çıkarılabilir ve bu da kokuyu daha nötr hale getirir.

Yün işleme sırasında, lanolinlerin çoğu yünden çıkarılır, ancak bazıları doğal su yalıtımı sağlamak için bırakılabilir. Balmumu, yünden çıkarıldıktan sonra ticari kullanım için saflaştırılabilir.

Lanolin Nedir, Nasıl Elde Edilir ? Lanolin Hangi Alanlarda Kullanılır ? >>>

Lanolin Hangi Alanlarda Kullanılır ?Bu balmumu özellikle su ve yağ emülsiyonlarında faydalıdır. Birçok kozmetik ürününde, özellikle cildi yağlamak veya yatıştırmak için kullanılanlarda görülür. Çatlak, kuru ciltler bu ürünün düzenli uygulamalarından yararlanabilir ve ayrıca sürtünmeyi, döküntüleri ve benzer durumları tedavi etmek için kullanılan ürünlerde de görülür. Lanolin kremleri süt hayvanlarının memelerine ağrı ve sürtünme için bile uygulanır, bu da bazı durumlarda koyunların kendi lanolinleri ile tedavi edildiği anlamına gelir!


Lanolin ayrıca yağlayıcılarda, kozmetik için bir temel olarak, pas önleme ürünlerinde ve su yalıtımı sağlamak için tasarlanmış ürünlerde kullanılır. Koyunlar için işe yarayan şey, botlar ve paltolar için de işe yarar ve bu balmumu tabakası, malzemenin nefes almasına ve malzemeyi  esnek tutmasına izin verecek çok etkili bir su yalıtımı olabilir. Su geçirmezlik ürünleri ile muamele edildikten sonra malzemenin çatlama riskini azalttığı için esneklik, su yalıtım ürünleri için önemli olabilir.

Lanolin Nedir, Nasıl Elde Edilir ? Lanolin Hangi Alanlarda Kullanılır ? >>>


Saf lanolin çeşitli kaynaklardan elde edilebilirken, balmumu içeren ürünler cilt bakım malzemeleri, yağlayıcılar, su yalıtım malzemeleri vb. Satan mağazalarda kolayca bulunabilir. Koyun ve diğer yünlü hayvanlara sahip insanlar, yıllık olarak yapılan kesme ve yün işleme prosedürü sırasında kendileri de işleyebilirler. Büyük sürülerde, ticari olarak değerli olması için yeterli lanolin üretilebilirken, daha küçük ev sürüleri bir haneyi bolca stoklayacak kadar üretebilir.

Yorum Gönder

0 Yorumlar